| Keypad Layout | 5 x 4 |
| Number Of Keys | 20 |
| Keypad Output | Matrix |
| IP Rating | IP54 |
| Case Material | Polymer |
| Case Colour | Black |
| Mechanical Life Per Key | 2000000 |
| Contact Material | Carbon, Gold |
| Actuator Material | Die Cast Zinc |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +75°C |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.