| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 3mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Button |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Dimensions | 12 x 12mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V dc |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 1.27 N |
| Height | 7.8mm |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.