| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 1.07mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Button |
| Length | 6mm |
| Width | 3.5mm |
| Dimensions | 6 x 3.5 x 4.57mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 1.8 N |
| Height | 4.57mm |
| Contact Material | Silver Plated Brass |
| Mechanical Life | 40000Operations |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.