| Contact Configuration | SPDT |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 2mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Cap |
| Length | 12.4mm |
| Width | 12.4mm |
| Dimensions | 12.4 x 12.4 x 13.6mm |
| Illuminated | No |
| Contact Current Rating | 30 mA @ 28 V dc |
| Voltage Rating | 28V dc |
| Operating Force | 14 N |
| Height | 13.6mm |
| Contact Material | Silver Plated Brass |
| Operating Temperature Range | -40 → +95°C |
| Maximum Operating Temperature | +95°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.