| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Switch Operation | (On)-Off |
| Actuator Length | 0.85mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Cap |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 20mA |
| Voltage Rating | 15V |
| Operating Force | 160 g |
| Height | 6mm |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.