| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 2.7mm |
| Actuator Colour | Black |
| Actuator Type | Cap |
| Length | 8.1mm |
| Width | 8.1mm |
| Dimensions | 8.1 x 8.1mm |
| Illuminated | Yes |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 1.3 gf |
| Contact Material | Brass, Stainless Steel |
| Mechanical Life | 1000000 (Electrical)Cycles |
| Operating Temperature Range | -35 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.