| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Colour | Brown |
| Actuator Type | Washable |
| Length | 6.30mm |
| Width | 6.20mm |
| Dimensions | 6.30 x 6.20 x 1.8mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V dc |
| Operating Force | 1.8 N |
| Height | 1.8mm |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.