| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Actuator Length | 0.4mm |
| Actuator Type | Button |
| Length | 3mm |
| Width | 2.5mm |
| Dimensions | 3 x 2.5 x 1.6mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V ac |
| Operating Force | 1.5 N |
| Height | 1.6mm |
| Mechanical Life | 200000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.