| Contact Configuration | SPDT |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 4mm |
| Actuator Colour | Green |
| Actuator Type | Button |
| Length | 9.45mm |
| Width | 8mm |
| Dimensions | 9.45 x 8 x 12.40mm |
| Illuminated | Yes |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 32 V dc |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Operating Force | 4 N |
| Height | 12.4mm |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated |
| Mechanical Life | 25000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.