| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Switch Operation | (On)-Off |
| Actuator Length | 2.9mm |
| Actuator Colour | Grey |
| Actuator Type | Cap |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 1mA |
| Height | 7mm |
| Contact Material | Nickel, Silver |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.