| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 4.3mm |
| Actuator Colour | Grey |
| Actuator Type | Push Plate |
| Dimensions | 6 x 3.5 x 4.3mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V dc |
| Operating Force | 1 N |
| Height | 4.3mm |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.