| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Solder |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.85mm |
| Actuator Colour | Grey |
| Actuator Type | Side |
| Length | 6.2mm |
| Width | 2.55mm |
| Dimensions | 6.2 x 2.55mm |
| Mounting Type | Edge Mount |
| Contact Current Rating | 10 μA → 20 mA |
| Voltage Rating | 2 → 15V dc |
| Operating Force | 3.5 N |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.