| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.5mm |
| Actuator Type | Tactile |
| Length | 6.3mm |
| Width | 6mm |
| Dimensions | 6.30 x 6 x 3.10mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| IP Rating | IP00 |
| Operating Force | 2.55 N |
| Height | 3.1mm |
| Contact Material | Silver Plated |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.