| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.8mm |
| Actuator Type | Button |
| Length | 6mm |
| Width | 3.8mm |
| Dimensions | 6 x 3.80 x 2.5mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 32 V dc |
| IP Rating | IP50 |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Operating Force | 2 N |
| Height | 2.5mm |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 200000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.