| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 9.9mm |
| Actuator Type | Top |
| Length | 7.4mm |
| Width | 7.3mm |
| Dimensions | 7.4 x 7.3mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| IP Rating | IP60 |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Operating Force | 1.3 N |
| Contact Material | Silver |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.