| Contact Configuration | SPST |
| Actuator Colour | Red |
| Actuator Type | Button |
| Length | 18mm |
| Width | 18mm |
| Dimensions | 18 x 18 x 13mm |
| Contact Current Rating | 80 mA |
| IP Rating | IP65 |
| Operating Force | 3 N |
| Height | 13mm |
| Contact Material | Gold |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.