| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Colour | Green |
| Actuator Type | Push Button |
| Length | 14mm |
| Width | 10.3mm |
| Dimensions | 14 x 10.3mm |
| Illuminated | Yes |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 2.5 N |
| Height | 10.4mm |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Operating Temperature Range | -40 → +125°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.