| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | SMT |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 3.5mm |
| Actuator Type | Top |
| Length | 6.2mm |
| Width | 6.2mm |
| Dimensions | 6.2 x 6.2mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 10 mA |
| IP Rating | IP67 |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Operating Force | 3 N |
| Contact Material | Gold |
| Operating Temperature Range | -40 → +125°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.