| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Colour | White |
| Illuminated | Yes |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 100 N |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.