| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Colour | Orange |
| Actuator Type | Plunger |
| Length | 7.4mm |
| Dimensions | 7.4 x 7.3 x 6.15mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Operating Force | 2.55 N |
| Height | 6.15mm |
| Contact Material | Gold Plated |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.