| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | J Bend |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 0.8mm |
| Actuator Colour | Orange |
| Actuator Type | Push Plate |
| Length | 4.9mm |
| Width | 4.9mm |
| Dimensions | 4.9 x 4.9mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 20 mA @ 15 V dc |
| Voltage Rating | 2 → 15V dc |
| Operating Force | 3.5 N |
| Height | 0.8mm |
| Mechanical Life | 200000Operations |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.