| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Colour | Pink |
| Dimensions | 6 x 3.5 x 5mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V dc |
| Operating Force | 3.138 N |
| Height | 5mm |
| Contact Material | Silver Clad Stainless Steel |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.