| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 1.3mm |
| Actuator Colour | Red |
| Actuator Type | Button |
| Dimensions | 7.40 x 7.20 x 3.95mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 12 V dc |
| Operating Force | 2.55 N |
| Height | 3.85mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.