| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Switch Operation | (On)-Off |
| Actuator Length | 3mm |
| Actuator Colour | Red |
| Actuator Type | Cap |
| Width | 3.8mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50mA |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Operating Force | 260 g |
| Height | 7.3mm |
| Contact Material | Stainless Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.