| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Switch Operation | Off-On (Momentary) |
| Actuator Length | 3mm |
| Actuator Type | Short |
| Length | 10.8mm |
| Width | 10.8mm |
| Dimensions | 10.8 x 10.8mm |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 1.76 N |
| Contact Material | Brass (Stationary), Stainless Steel (Movable) |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.