| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Solder |
| Switch Operation | Momentary |
| Length | 5.1mm |
| Width | 5mm |
| Dimensions | 5 x 5 x 0.8mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Voltage Rating | 15V dc |
| Operating Force | 2.55 N |
| Height | 0.8mm |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Mechanical Life | 200000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.