| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 3.56mm |
| Actuator Colour | White |
| Actuator Type | Button |
| Length | 7.01mm |
| Width | 7.11mm |
| Dimensions | 7.01 x 7.11mm |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Operating Force | 160 g |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Operating Temperature Range | -35 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.