| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | J Bend |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 2.6mm |
| Actuator Colour | White |
| Actuator Type | Push Plate |
| Length | 4.7mm |
| Width | 3.5mm |
| Dimensions | 4.70 x 3.50 x 2.1mm |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Current Rating | 20 mA @ 15 V dc |
| Voltage Rating | 2 → 15V dc |
| Operating Force | 1.6 N |
| Height | 2.1mm |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.