| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Momentary |
| Actuator Length | 3.1mm |
| Actuator Colour | White |
| Actuator Type | Push Plate |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Operating Force | 2.6 N |
| Height | 3.1mm |
| Mechanical Life | 200000Cycles |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.