| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 0.9mm |
| Actuator Colour | Yellow |
| Actuator Type | Plunger |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Dimensions | 6 x 6 x 4.3mm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 50 mA @ 24 V dc |
| Operating Force | 1.47 N |
| Height | 4.3mm |
| Contact Material | Gold Plated |
| Mechanical Life | 300000Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.