| Actuator Type | Plunger |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP54 |
| Maximum Current | 5A |
| Housing Material | Duroplast |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Length | 29.8mm |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 10mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Width | 18mm |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Mechanical Life (Minimum) | 10⁷ cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.