| Actuator Type | Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SP |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Connection Type | Cable |
| Length | 53.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Depth | 25mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Width | 31mm |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Mechanical Life (Minimum) | 10⁵ cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.