| Pole and Throw Configuration | DPDT |
| Normal State Configuration | 2NO/2NC |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | 3/4 in NPT |
| Series | HDLS |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 122.96mm |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Depth | 2.437in |
| Minimum Operating Temperature | -12°C |
| Width | 1.875in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.