| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Die Cast Zinc |
| Maximum AC Voltage | 480V ac |
| Connection Type | PG13.5 |
| Series | LS |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 1.92in |
| Depth | 4.59in |
| Width | 3.45in |
| Mounting Orientation | Side |
| Operating Force | 0.51 Nm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.