| Actuator Type | Roller Plunger |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP50 |
| Maximum Current | 15A |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Maximum AC Voltage | 125 V, 250 V, 480V |
| Maximum DC Voltage | 125 V, 250V |
| Connection Type | PG13.5 |
| Action Type | Snap Action |
| Maximum Operating Temperature | +71°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Mounting Orientation | Side |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.