| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP00 |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 125V |
| Connection Type | Screw |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 49.2mm |
| Maximum Operating Temperature | +400°C |
| Depth | 17.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Width | 21.8mm |
| Mounting Orientation | Back, Front |
| Mechanical Life | 100000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.