| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | SPST |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | ac 5 A, dc 400mA |
| Maximum AC Voltage | 250V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Screw |
| Action Type | Snap Action |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Mounting Orientation | Back, Front |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.