| Actuator Type | Rod |
| Pole and Throw Configuration | SPDT 1NO/1NC |
| Normal State Configuration | 1NO/1NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 3A |
| Housing Material | Die Cast Zinc |
| Maximum AC Voltage | 250V ac |
| Connection Type | PG13.5 |
| Action Type | Snap Action |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.