| Actuator Type | Roller |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Normal State Configuration | 1NC/1NO |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 10A |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Maximum AC Voltage | 300V ac |
| Connection Type | M12 |
| Action Type | Snap Action |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Depth | 16.1mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 30mm |
| Mounting Orientation | EN50047 |
| Mechanical Life | 10000000 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.