| Pole and Throw Configuration | SPDT-DB |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 1.2A |
| Housing Material | Metal |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum DC Voltage | 600V |
| Connection Type | M20 |
| Series | 9007 |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 39.37mm |
| Maximum Operating Temperature | +185°F |
| Depth | 102.108mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Width | 63.5mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.