| Actuator Type | Roller Lever |
| Pole and Throw Configuration | DP |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Current | 6A |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Connection Type | Cable |
| Series | OsiSense XC |
| Action Type | Snap Action |
| Length | 30mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Depth | 93.14mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Width | 33mm |
| Mounting Orientation | EN50047 |
| Operating Force | 0.1 N |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.