| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 400V |
| Maximum DC Voltage | 400V |
| Contact Resistance | <1Ω |
| Total Length | 1020mm |
| Length | 20mm |
| Width | 14mm |
| Dimensions | 20 x 14 x 6.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 6.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.