| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NC |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 500mA |
| Maximum AC Voltage | 100V |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Total Length | 330mm |
| Length | 30mm |
| Width | 20mm |
| Dimensions | 30 x 20 x 7mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.