| Switch Shape | Cylindrical |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 200mA |
| Maximum DC Voltage | 30V |
| Switching Frequency | 5kHz |
| Total Length | 60mm |
| Length | 60mm |
| Dimensions | 12 Dia. x 60mm |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.