| Switch Shape | Cylindrical |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 130V ac |
| Maximum DC Voltage | 180Vdc |
| Switching Frequency | 500Hz |
| Contact Resistance | 300mΩ |
| Total Length | 518mm |
| Length | 18mm |
| Width | 3.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.