| Switch Shape | Flat |
| Pole and Throw Configuration | SPST |
| Normal State Configuration | NO |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 200V |
| Maximum DC Voltage | 200V |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Total Length | 19.5mm |
| Length | 16mm |
| Width | 2.5mm |
| Dimensions | 16 x 2.5 x 2.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Depth | 2.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.