| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | CO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1.5A |
| Maximum AC Voltage | 120V ac |
| Maximum DC Voltage | 175Vdc |
| Switching Frequency | 100Hz |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Total Length | 528.5mm |
| Length | 28.5mm |
| Width | 19mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 6.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.