| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1.2A |
| Maximum AC Voltage | 140V ac |
| Maximum DC Voltage | 200Vdc |
| Switching Frequency | 500Hz |
| Contact Resistance | 200mΩ |
| Total Length | 523mm |
| Length | 23mm |
| Width | 13.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 5.9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.