| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | CO |
| Maximum Current | 2A |
| Maximum AC Voltage | 400V |
| Maximum DC Voltage | 400V |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Width | 79.4mm |
| Length | 80mm |
| Width | 10mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.