| Switch Shape | Rectangular |
| Pole and Throw Configuration | SPST-NO |
| Normal State Configuration | NC |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum AC Voltage | 400V |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Total Length | 1032.5mm |
| Length | 32.5mm |
| Width | 32.2mm |
| Dimensions | 32.5 x 32.2 x 23.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 23.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.